Tukuma novada pašvaldībā pēdējo mēnešu laikā pieaug sabiedrības interese un bažas par atjaunojamo enerģijas projektu attīstību novadā – īpaši par vēja parku “Tume” izbūves ieceri Zemītes, Zantes, Irlavas, Viesatu un Jaunsātu pagastos. Pašvaldībā iesniegta kolektīva vēstule ar 596 iedzīvotāju parakstiem, kā arī vairāki iesniegumi, kuros iedzīvotāji lūdz aizliegt vai būtiski ierobežot vēja elektrostaciju izvietošanu Tukuma novada teritorijā.
Pašvaldība jau ilgstoši ir iestājusies par saprātīgu un sabalansētu atjaunīgo energoresursu izmantošanu vietējās energoapgādes nodrošināšanā. Pašvaldība atbalsta valsts klimata mērķu sasniegšanu, vienlaikus uzsverot, ka šo mērķu īstenošana ir jāsaskaņo ar vietējo kopienu interesēm, iedzīvotāju tiesībām un dzīves kvalitāti.
Tukuma novads ir viens no vadošajiem piemēriem Latvijā, kur jau šobrīd 98 % centralizētā siltumapgāde tiek nodrošināta ar vietējo koksnes šķeldu, tādējādi praktiski demonstrējot ilgtspējīgu resursu izmantošanu. Tāpat pašvaldība atbalsta vēja un saules enerģijas attīstību, ja šie projekti tiek plānoti pārdomāti, sabiedrībai pieņemamā apmērā un atbilstoši teritorijas kapacitātei.
Vienlaikus pašvaldība konsekventi ir aizstāvējusi savas kopienas intereses un iedzīvotāju tiesības. Jau 2022. gadā pašvaldība bija pirmā Latvijā, kas panāca teritorijas plānojumā noteiktu 1,6 km aizsargjoslu no ciema teritorijām, un mūsu pamatojumu šādas aizsargjoslas noteikšanai šobrīd izmanto arī daudzas citas pašvaldības. Pašvaldība ir rosinājusi un aktīvi piedalījusies atbalsta mehānisma izstrādē, lai vēja parku ienākumi tieši sasniegtu skartos novadus. Pašlaik, ņemot vērā iedzīvotāju bažas par vēja parka “Tume” attīstības ieceri, pašvaldība turpina aktīvi komunicēt ar valsts institūcijām, uzdodot būtiskus jautājumus Klimata un enerģētikas ministrijai.
Latvijas Enerģētikas stratēģijas 2050 projektā paredzēts, ka vēja un saules enerģija līdz 2050. gadam veidos būtisku daļu no valsts elektroenerģijas patēriņa nodrošinājuma – attiecīgi 4500 MW vēja un 2000 MW saules jaudas. Taču, pēc pašlaik pieejamās informācijas spriežot, Latvijā izskatīšanā jau ir projekti ar kopējo jaudu vairāk nekā 18 000 MW – četras reizes vairāk nekā stratēģijā paredzēts.
Tukuma novadā šobrīd ir apstiprinātas būvniecības ieceres 22 vēja turbīnu būvniecībai ar plānoto 157 MW jaudu, kā arī tiek attīstīti lieli saules enerģijas projekti. Līdz šim novadā uzstādītas saules paneļu sistēmas ar kopējo jaudu 14,31 MW, bet būvniecības stadijā ir vēl projekti ar plānoto kopējo jaudu 228,117 MW. Pašvaldība vēlas noskaidrot, vai pastāv valstiska plānošana attiecībā uz jaudu sadalījumu? Vai ir nepieciešama jaunu projektu izvērtēšana un līdzsvarošana starp novadiem, lai neveidotos nevienlīdzīga reģionāla slodze?
Vēl viens būtisks jautājums ir elektroenerģijas pārprodukcija. Stratēģijā prognozēts, ka līdz 2050. gadam Latvijā importēto energoresursu apjoms saruks no 44 % līdz 22 %, bet vēja un saules jaudu pieaugums nozīmē, ka valsts saražos būtiski vairāk elektroenerģijas nekā tai pašai nepieciešams pat pie augoša iekšzemes patēriņa. Tādēļ pašvaldība lūdz ministriju skaidrot – vai ir plānots šīs pārpalikušās jaudas eksportēt? Vai ir izvērtēts pieprasījums no kaimiņvalstīm, kurās arī tiek būvēti līdzīgi parki?
Ņemot vērā straujo tehnoloģiju attīstību un turbīnu augstumu, Tukuma novada pašvaldība rosina pārskatīt minimālos attālumus no dzīvojamām un publiskām ēkām – piemēram, ieviešot vienotu principu (piemēram, turbīnas augstums × 5). Tāpat nepieciešami valsts mēroga noteikumi, kas skaidri nosaka, kādu rīcību plānošanas dokumentos drīkst veikt pašvaldības.
Būtisks iedzīvotāju satraukuma iemesls ir arī vēja elektrostaciju iespējamā ietekme uz veselību, drošību, dzīves kvalitāti un nekustamo īpašumu vērtību. Tādēļ pašvaldība aicina Klimata un enerģētikas ministriju iniciēt zinātniski pamatotus pētījumus, kas palīdzētu objektīvi izvērtēt šo ietekmi. Tikai uz faktiem balstīta analīze var mazināt bažas un veicināt uzticību.
Tukuma novada pašvaldība uzsver – energoapgādes mērķi ir svarīgi, taču tiem jābūt līdzsvarā ar iedzīvotāju tiesībām uz drošu, veselīgu un kvalitatīvu dzīves vidi. Tāpēc pašvaldība aicina Klimata un enerģētikas ministriju sniegt rakstiskas atbildes uz uzdotajiem jautājumiem un skaidrot tālākos soļus, kā sabiedrība tiks iesaistīta lēmumu pieņemšanā par vēja enerģijas attīstību Latvijā.
Ņemot vērā sabiedrības līdzdalības nozīmi, Tukuma novada pašvaldība ir izveidojusi iedzīvotāju aptauju, lai noskaidrotu sabiedrības attieksmi par zaļās enerģijas attīstību novadā. Aptaujas rezultāti palīdzēs pašvaldībai pārstāvēt novada intereses sarunās ar valsts institūcijām un nodrošināt, ka atjaunojamo energoresursu projekti tiek plānoti atbildīgi, sabalansēti un iedzīvotājiem pieņemamā veidā. Pašvaldība aicina ikvienu Tukuma novada iedzīvotāju piedalīties aptaujā un sniegt savu viedokli par šiem nozīmīgajiem jautājumiem.