Jaunumi, ziņas Sociālais atbalsts

Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā noteikts: “Aprēķinot Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 35. panta pirmās daļas 2. punktā noteiktā mājokļa pabalsta apmēru, par laikposmu no 2022. gada 1. oktobra līdz 2023. gada 31. maijam mājsaimniecībai garantētā minimālā ienākuma sliekšņu summai piemēro koeficientu 3.”, proti, pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā GMI ienākumu slieksnis mājokļa pabalsta apmēra aprēķinam ir 327 eiro, katrai no pārējām personām – 228 eiro. Tas paredzēts, lai mājokļa pabalstu varētu saņemt vairāk mājsaimniecību. Daudzi iedzīvotāji ir pārpratuši un domā, ka arī GMI pabalsts tiek palielināts. GMI pabalsta apmērs paliek nemainīgs, t.i., 109 euro pirmajai personai un 76 euro katrai nākamajai personai mājsaimniecībā. 

Lai varētu noteikt mājsaimniecības tiesības uz mājokļa pabalstu un aprēķināt tā apmēru, sociālajā dienestā jāiesniedz iztikas līdzekļu deklarācija. Mājokļa pabalstu piešķir, izvērtējot mājsaimniecības ienākumus un materiālo stāvokli. Ienākumi tiek iekļauti aprēķinā, bet materiālais stāvoklis (īpašumi, uzkrājumi) tiek vērtēts atbilstoši trūcīgās vai maznodrošinātās mājsaimniecības statusa noteikumiem. Tas nozīmē, ka pēc ienākumu līmeņa mājsaimniecība var neatbilst trūcīgās vai maznodrošinātās mājsaimniecības statusam, taču materiālajam stāvoklim ir jāatbilst likumā noteiktajiem normatīviem.

Mājokļa pabalsta izdevumos iekļauj maksājumus par īri, apsaimniekošanu, auksto un karsto ūdeni, elektroenerģiju, gāzi, kanalizāciju, asenizācijas pakalpojumiem, ūdens skaitītāju uzstādīšanu vai pārbaudi, telekomunikāciju pakalpojumiem, internetu. Maksājumu izdevumiem ir noteikti normatīvi, pēc kuriem tiek veikts mājokļa pabalsta aprēķins. Bieži vien faktiskie izdevumi ir lielāki par normatīviem. Izdevumu minimālās normas ir noteiktas MK noteikumos Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu”.

Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā ar grozījumiem atsevišķas izdevumu minimālās normas ir palielinātas:

  • mājokļa pabalsta apmēru mājoklim, kur apkuri nodrošina ar cieto kurināmo, aprēķina, piemērojot ne vairāk kā 12 eiro par mājokļa kvadrātmetru (iepriekš – 6 eiro);
  • mājokļa pabalsta apmēru mājoklim, kur apkuri nodrošina ar gāzi vai elektroenerģiju, aprēķina atbilstoši skaitītāju rādījumiem, bet ne vairāk kā 4 eiro par mājokļa kvadrātmetru (iepriekš – 0,95 eiro).

Mājokļa pabalsta aprēķins tik veikts pēc noteiktas formulas:

Mājokļa pabalsts = GMI sliekšņu summa mājsaimniecībai (pirmajai personai 327 eiro + 228 eiro katrai nākamajai personai) + izdevumi mājoklim  –  mājsaimniecības kopējie ienākumi.

Mājokļa pabalsta aprēķina piemēri:

  • 1. piemērs – vientuļš pensionārs

Mājsaimniecībā dzīvo seniors, kuram pensija ir 325 eiro, komunālo maksājumu summa ir 90 eiro, no kuriem normatīviem atbilst 80 eiro. Mājokļa pabalsts būs 327 + 80– 325 = 82 eiro.

  • 2. piemērs – ģimene ar diviem bērniem

Ģimenē ir viens pieaugušais un divi bērni, kopējie ienākumi ir 800 eiro, komunālie maksājumi – 350 eiro, no kuriem normatīviem atbilst 300 eiro. Mājokļa pabalsts būs 327 + (2 x 228) + 300 – 800 = 283 eiro.

  • 3. piemērs – pabalsts nepienākas

Mājsaimniecībā viens strādājošais, kuram alga ir 700 eiro, komunālie maksājumi 250 eiro, kas nepārsniedz normatīvos noteikto. Mājokļa pabalsts būs 327 + 250 – 700 = – 123 eiro. Tas nozīmē, ka pēc mājokļa izdevumu samaksas paliek ienākumi, kas lielāki par GMI slieksni un pabalsts nepienākas.

Avots: Labklājības ministrija