Dzhuukste 2Ar Tukuma novada Domes atbalstu apgādā “Jumava” iznāk brāļu Jāņa un Kārļa Straubergu izcilā vēstures grāmata “DŽŪKSTE ― PAGASTA UN DRAUDZES VĒSTURE" - vēstures grāmata par Džūkstes pagasta vēsturi.

Grāmata vērtējama kā fundamentāls materiāls, kurā tās autori atspoguļo svarīgākās norises Džūkstē un līdz ar to arī Latvijā kopumā.

Lielākie akcenti izdevumā likti uz 18. un 19. gadsimtu, “kad visspilgtāk vērojami latvietības identificēšanās procesi. Tāpat, cik iespējams, detalizēti tiek apskatīts laika posms, kad identificēšanās ir vismazāk iespējama — tas ir klaušu laiks, kad visus procesus nosaka baznīca un muižas,” tā raksta entuziasts Edgars Juka, kurš pārrakstīja šo grāmatu elektroniski, tādējādi dodot tai otru dzīvi.

Matemātiķa un kultūrvēsturnieka Jāņa Strauberga (1886–1952) un folklorista, filologa Kārļa Strauberga (1890–1962) grāmatas “Džūkste. Pagasta un draudzes vēsture” pirmizdevuma atvēršanas svētki notika 1939. gada 27. augustā — laikā, kad pasaule sāka pārvilkties ar postošā 2. Pasaules kara mākoņiem. Grāmata ne vien nepaspēja izplatīties, bet arī pazuda kara virpuļos un Padomju savienības aizliegto un iznīcināmo grāmatu sarakstos. Vēlāk Lietuvā dzimusī džūksteniece Juzefa Lēruma (1937) šo grāmatu lapu pa lapai nakts stundās, no 1986. gada līdz 1996. gadam, salikusi no kādas bojātas un pa lapai izjauktas grāmatas. Tā grāmata ieguvusi otru dzīvi.

Vēsturnieks Jānis Krēsliņš (1924) par grāmatu ir teicis: “Džūkstes pagasta un draudzes vēsture ir nozīmīgs politiskās, sabiedriskās, saimnieciskās un kulturālās vēstures materiālu kopojums par kādu Zemgales novadu ar īpatnēju vēsturi, sevišķi kopš hercoga laikiem, no kura cēlies ļoti liels skaits ievērojamu latviešu.”

Nav citu publicētu materiālu, kuros tik detalizēti atspoguļots Džūkstes biedrību nama būvniecības process, parka iekārtošanas darbi, skolu izveide un attīstība, baznīcas pārbūves darbi. Ļoti izsmeļoši ir aprakstītas pirmās brīvās Zemgales dzimtas un tie šķēršļi, kas jāpārvar, lai garīgā un finansiālā ziņā atbrīvotos no muižniecības sloga. Tiem lasītājiem, kuru dzimtas saknes meklējamas Džūkstes pagastā, varētu šķist saistoši plašie māju un to iedzīvotāju saraksti dažādos laika posmos.

Dace Pole, Slampes un Džūkstes pārvaldes vadītāja: “Šī grāmata dod iespēju kultūrvēsturiskā un novadpētnieciskā skatījumā iepazīt Džūksti cauri laikiem, kas sevī iemieso būtisku valsts un tautas identitātes daļu. Tā nav tikai Džūkstes vēsture, caur to redzam arī tā laika dzīvi visā Latvijā. Vēsturisks ceļš, kas sācies pirms Latvijas simtgades un iesoļo Latvijas sākuma gados. Te var atrast ļoti spilgtus latviskuma apliecinājumus, dzīvi laukos un sabiedriskās aktivitātēs.”

Grāmatas atvēršana plānota 4. maijā plkst. 11.00 Džūkstes Kultūras namā un 7. maijā 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Latviešu folkloras krātuves lasītavā (515. telpa). Visi laipni aicināti!

Grāmatu var iegādāties visās Latvijas grāmatnīcās.

Informāciju sagatavoja:
Apgāda “Jumava” reklāmas daļa, tel.: 67288104, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

DZUKSTE GRAMATA