Kultūra Novada pašvaldība
Dižošanās Durbes parkā

Durbes pils (M.Parka ielā 7, Tukumā) parkā, 3.jūlijā, Vēsturisko parku un dārza dienu 2021 ietvaros notiks “Dižošanās Durbes parkā”, kurā apmeklētāji tiks aicināti iepazīt pils parkā augošos dižkokus un apzināties arī citas parka vērtības.


Parku un ainavu arhitekte I. M. Janelis Durbes parku ierindo Latvijas neparastāko ainavu parku vidū, tā galvenā skatu perspektīva veidota pēc renesanses shēmas un aizved skatu zilā romantiski valdzinošā tālē vairāku kilometru garumā. Arī citu ekspertu vidū parks ir novērtēts kā izcils un ierindots aizsargājamo objektu sarakstā. Caur to vijas pastaigu takas, kuras ved apkārt abām lielajām laucēm, caur stādīto koku grupām un krūmu puduriem. Durbes pils parka koki visticamāk ir 200 gadu veci un vecāki. Parkā ir vismaz 25 dižkoki, kuru izmēri sasnieguši īpašus apjomus.
Parkā atrodami gan vietējas izcelsmes augi, gan arī introducētie koki un augi, kas ievesti no ārzemēm. Kā savulaik noritējuši parka plānošanas un iekārtošanas darbi nav zināms, bet no grāfa Mēdema kučiera Parina pēcnācējiem dzirdēti stāsti par tāliem braucieniem uz Eiropu, pavadot grāfu Mēdemu, lai iegādātos eksotisku koku un krūmu stādus Durbes parkam.
Vecais parks, kurā ir vismaz 25 dižkoki un daudzi reti augi, slēpj arī ne mazums pārsteigumu. Piemēram, kāda koka dobumā atrasta etvija, kura piederējusi A. Blunkfeldam. Viņš to bija saņēmis kā dāvinājumu par nopelniem sporta peldētavas izbūvē Melnezerā 1946. gadā. Šobrīd šī etvija ir pieejama apskatei Durbes pilī izstādē ARTEFACTUM.
Vēsturisko parku un dārza dienas viesi 3. jūlijā aicināti ne tikai apskatīt Durbes pils ekspozīcijas un izstādes, bet arī doties aptuveni 2 km garā pastaigā, vadoties pēc īpašas maršruta lapas, kas palīdzēs atrast parka interesantākos stādījumus, labākās skatu perspektīvas. Dabas vērtību apzināšanas entuziaste Ilze Strautmane sniegs padomus kā iesaistīties dižkoku identificēšanā – atpazīt un mērīt koku, kā rīkoties, ja tiek atklāts jauns dižkoks. Papildus būs iespēja atbildēt uz sagatavotiem jautājumiem par īpaši izceltajiem kokiem un saņemt piemiņas suvenīru. Vēsturisko parku un dārza dienas ir ikgadējs pasākums, kuru rīko “Latvijas piļu un muižu asociācija”.
Durbes pils darba laiks 3.jūlijā no 10.00 – 17.00. Ieejas maksa € 2,50 pieaugušajiem, € 1,50 skolēniem, studentiem un invalīdiem, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Pirmsskolas vecuma bērniem ieeja bez maksas.
Pils pagalmā būs iespēja iegādāties saldējumu un atspirdzinošus dzērienus.
Aicinām ievērot valstī noteiktos epidemioloģiskos nosacījumus.

Plašāka informācija:
Agnese Čamane
Tukuma muzeja muzejpedagoģe,
T.: + 371 25721502
E-pasts: muzejpedagogs@tukumamuzejs.lv

 

Informāciju apkopoja:
Egita Volinska
Tukuma muzeja
Komunikācijas nodaļas vadītāja p.i.
Tālr.: (+371) 20247001
E-pasts: pr@tukumamuzejs.lv