Vide

Ņemot vērā publiskajā telpā izskanējušos iedzīvotāju jautājumus, informējam, ka aptauju par Zaļo enerģiju Tukuma novadā izstrādāja un organizēja Tukuma novada pašvaldība. Aptauja ir tiesiski pamatota un atbilst spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, kas regulē pašvaldības darbību un sabiedrības līdzdalības nodrošināšanu – tostarp Pašvaldību likumam, kas paredz iedzīvotāju informēšanu un iesaisti pašvaldības lēmumu pieņemšanā. Kaut arī nav atsevišķa likuma, kas detalizēti reglamentētu aptauju formātu vai metodoloģiju, šādas sabiedriskās līdzdalības formas tiek uzskatītas par leģitīmu rīku sabiedriskās domas noskaidrošanai. Pašvaldības rīkotā aptauja šādā formā ir būtiska demokrātiskas pārvaldības sastāvdaļa un papildina citus līdzdalības mehānismus, piemēram, publiskās apspriedes un rakstveida priekšlikumu izskatīšanu. 

Lai arī pašvaldībai jau bija zināms iedzīvotāju viedoklis par vēja parku attīstību – to apliecina 596 paraksti un iesniegumi, kuros iedzīvotāji lūdz liegt vēja elektrostaciju izvietošanu Tukuma novada teritorijā –, šī aptauja tika veikta ar mērķi paplašināt sabiedrības iesaisti un dot iespēju izteikties arī tiem iedzīvotājiem, kuri līdz šim nebija pauduši savu nostāju rakstveidā. Līdz ar to uzskatām, ka aptaujai bija jābūt viegli un ātri aizpildāmai, lai arī tie novada iedzīvotāji, kuri šobrīd nav tieši saistīti ar vēja elektrostaciju attīstību, varētu izteikt savu viedokli.

Uzsveram, ka mūsu nolūks nebija apstrīdēt jau pausto viedokli, bet gan veicināt iekļaujošu līdzdalību, nodrošinot, ka tiek ņemts vērā plašāks sabiedrības redzējums. Tādējādi aptauja kalpo kā papildu konsultatīvs instruments sabiedrības noskaņojuma noskaidrošanai. Attiecībā uz jautājumu par autorizēšanās iespējām vēlamies norādīt, ka šāda funkcionalitāte aptaujas izveidē prasa papildus finanšu līdzekļus, kuri nav paredzēti šī gada pašvaldības budžetā.

Vienlaikus informējam, ka aptauja ir izveidota tā, lai no vienas ierīces varētu iesniegt tikai vienu atbildi, tādējādi būtiski ierobežojot iespēju to aizpildīt vairākas reizes no viena un tā paša lietotāja. Protams, mēs apzināmies, ka teorētiski ir iespējams mēģināt apiet šo ierobežojumu, izmantojot vairākas ierīces, pārlūka inkognito režīmu vai VPN, tomēr šāda rīcība prasa apzinātu un mērķtiecīgu vēlmi manipulēt ar rezultātiem, kas parasti nav izplatīta plašā sabiedrībā.

Turklāt, ievērojot informācijas apstrādes apjomus un datu analīzes iespējas, tiek sekots atsevišķu atbilžu raksturīgajām iezīmēm, kas ļauj identificēt aizdomīgas darbības. Vienlaikus aicinām sabiedrību uz godprātīgu līdzdalību un esam atvērti priekšlikumiem drošības uzlabošanai nākotnē. Bez tam, kā jau vairākkārt esam norādījuši, iedzīvotāju viedoklis tiks vērtēts, kad Tukuma novada domes deputāti pieņems lēmumu par IVN (ietekmes uz vidi novērtējuma) apstiprināšanu vai neapstiprināšanu.

Vēsturiskā pieredze rāda, ka arī vēja elektrostaciju parka "Pienava" attīstības sākuma stadijā tika savākti ap 10 000 iedzīvotāju parakstu, kuri iebilda pret vēja parku būvniecību. Šajā gadījumā novada domes deputāti atteicās apstiprināt ietekmes uz vidi novērtējumu (IVN), ņemot vērā iedzīvotāju viedokli. Tomēr vēlāk Administratīvā apgabaltiesa nolēma, ka Tukuma novada domes lēmums ir prettiesisks un uzdeva domei akceptēt vēja elektrostaciju būvniecību.

Neskatoties uz to, aicinām iedzīvotājus, kuri iebilst pret vēja parku būvniecību, izmantot arī platformu www.manabalss.lv, lai uzsāktu vai atbalstītu kolektīvās iniciatīvas un vāktu 10 000 parakstu, kā to veiksmīgi dara citu pašvaldību iedzīvotāji un sabiedriskās kustības visā Latvijā. Šajā platformā lietotāji autorizējas ar elektroniskās identifikācijas līdzekļiem (eID karte, Smart-ID, internetbanka u.c.), kas nodrošina balsojuma caurspīdīgumu un datu ticamību. Šāds rīcības veids dod iespēju iedzīvotāju viedokli skaidri, pārbaudāmi un juridiski saistošā formā iesniegt valsts un pašvaldību institūcijām.

Tāpat, ņemot vērā iedzīvotāju bažas par Tukuma novada pašvaldības rīkotās izsoles norisi un turpmākajiem soļiem saistībā ar zemes gabaliem “Viršu mežs” un “Krauci” (kopējā platība – 91,9 ha) Zemītes pagastā, kurus bija plānots iznomāt vēja parka moduļu ierīkošanai, informējam - lai gan Tukuma novada pašvaldības tīmekļvietnē tika ievietots paziņojums par izsoles norisi, tam bija tikai informatīvs raksturs. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem, ja pašvaldība plāno rīkot izsoli par apbūves tiesību piešķiršanu vēja parka izveidei, šī informācija obligāti jāpublicē tās oficiālajā tīmekļvietnē.

Turpretī, saskaņā ar normatīvo aktu prasībām par apbūves tiesību piešķiršanu vēja parka ierīkošanai izsoles izsludināšana ir uzskatāma par oficiālu tikai tad, ja attiecīgā informācija ir publicēta gan oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis, gan elektronisko izsoļu vietnē https://izsoles.ta.gov.lv. Tā kā šajās platformās izsoles paziņojums nav bijis publicēts, izsole nav notikusi.

Par tālāko rīcību saistībā ar iespējamās izsoles atkārtotu izsludināšanu tiks lemts pēc atbildes saņemšanas no Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM). Kā jau iepriekš minēts, pašvaldība ir vērsusies ministrijā, reaģējot uz 596 iedzīvotāju parakstītu kolektīvo iesniegumu ar iebildumiem pret vēja parku izveidi Zemītes, Zantes, Irlavas, Viesatu un Jaunsātu pagastu teritorijās.

Tāpat, atsaucoties uz šodien – 13. maijā – publiskajā telpā izskanējušo informāciju par Zemkopības ministrijas uzdevumu pārtraukt līgumu slēgšanu par vēja parku attīstību valsts meža zemēs, pašvaldība ir vērsusies pie Latvijas Valsts mežiem (LVM) un Zemkopības ministrijas, lūdzot komentāru par to, vai šis lēmums ietekmē jau noslēgtos līgumus vai tas attiecas tikai uz turpmāko (jauno) apbūves tiesību līgumu slēgšanu. 

Visbeidzot, informējam, ka, ņemot vērā iedzīvotāju interesi, aptaujas aizpildīšanas termiņš tiks pagarināts līdz 1. jūnijam. Tāpat aptaujas rezultāti tiks publicēti pašvaldības tīmekļa vietnē un Facebook kontā.

Iepriekš publicētais raksts un aptauja