Muzeju nakts 201819. maijā no plkst. 19.00 līdz 00.00 norisinās Starptautiskā Muzeju nakts ar moto “Šūpulis”, ko Tukuma muzejs atklās gan tradicionālā, gan arī filozofiskā ievirzē ar devīzi “Meklē pirmsākumus Tukuma muzejos”. Šogad Muzeju nakts iesāksies ar akciju “Modinām Tukumu” Mākslas galerijā “Durvis”. Kopā ar MT MusTur muzejs aicina piedalīties šūpuļa radīšanā - ieadot savu dzīparu – simbolisku vēstījumu, sapni Tukumam. Kopīgi noadītais šūpulis ar labajām domām Tukumam, tiks izstādīts Tukuma pilsētas vēstures muzeja "Pils tornis" izstādē „Tukumnieki un draugi”, ko atklās šī gada Rožu svētkos. (karte)


Maģiskajā naktī Tukuma muzeja septiņas struktūrvienības kopā ar sadarbības partneriem sarūpējis daudzveidīgu programmu - radošas darbošanās, mākslas darbu un izstāžu apskates, loterijas, dejas un mūzikas skaņas, rokas leļļu teātra izrādi, orientēšanās sacensības, īpašo Muzeju nakts picu un noslēgumā uguņošanu un citus negaidītus pārsteigumus. Apmeklētājiem tiks piedāvāta iespēja piedalies Muzeju nakts akcijā „Apceļosim Tukuma muzeju un muzeja draugus”! Apmeklējot Muzeju nakts objektus, izpildot uzdevumus, iespēja laimēt balvas. Akcijas lapas iespēja saņemt Muzeju nakts objektos vai izdrukāt Tukuma muzeja mājas lapā.

LAI TOP!
Mākslas galerijā „Durvis” Muzeju nakts laikā iespēja ne tikai piedalīties akcijā „Modinām Tukumu”, bet arī izgatavot personalizētu ādas piekariņu kopā ar ANDRII ART meistaru Andri Mihaļski, pozēt gleznotājam Andrejam Ģērmanim, kurš zīmēs Muzeju nakts apmeklētāju portretus un apskatīt Tukuma Mākslinieku grupas izstādi „Bez nosaukuma”. Saviem pircējiem galerija piedāvā iespēju piedalīties tradicionālajā loterijā, kas noslēgsies ar balvu izlozi plkst. 23.30.

CEĻŠ IR VISA SĀKUMS
Tukuma pilsētas vēstures muzejs „Pils tornis” būs atvērts vēstures izzināšanai –aicinām apskatīt izstādi „Nākamā pietura – Tukums” par dzelzceļa līnijas Rīga – Tukums izveidi, piedalīties uzmanības pārbaudē, izmantojot dzelzceļa simulatoru un spēlē „Ko es zinu par Latvijas dzelzceļu?”.

ŠŪPULIS AIZBRAUKUŠAJIEM
Tukuma Mākslas muzejā varēs baudīt mākslu dažādās tās izpausmēs - apskatīt izstādi “Aizbraukušie” un kopēt oriģinālos mākslinieku Vilhelma Purvīša, Romana Sutas, Ludolfa Liberta, Sigismunda Vidberga, Kārļa Neiļa, Valdemāra Tones un citu autoru darbus. Muzeju nakts laikā varēs apskatīt arī pirmo muzeja krājumā reģistrēto gleznu. Sociālo tīklu aktīviem lietotājiem interesants būs Facebook fotokonkurss „Tavs favorīts mūsu mākslā”, noteikumi meklējami pasākuma laikā muzejā.

AUDUMA PIEDZĪVOJUMS
Tukuma Audēju darbnīca ļaus izzināt auduma dvēseli un iepazīstinās ar aušanas noslēpumiem. Apmeklētāji varēs vērot audēju veikumu, stellēs iesēsties arī pašiem, izdarināt personalizētu rokassprādzi un kopā ar Intu Konradi mezglot iepirkuma tīkliņu. Nepalaidiet garām iespēju apskatīt krāšņo TLMS „Rīdze” un „Cilnis” izstādi „Tautu meita rotājās”, kur eksponēti arheoloģiskie, etnogrāfiskie un mūsdienu tautastērpu elementi no Latvijas novadiem.

SAULES PIRTS
Muzeju nakti Pastariņa muzejā iecerēts atklāt ar dejām, kur uzstāsies Tukuma E. Birznieka-Upīša 1. pamatskolas deju kolektīvs „Pastariņi”. Muzeja dārzā apskatāma atjaunotā brīvdabas ekspozīcija - Bisnieku sētas makets, kur mājiņas ir tik liekas, ka tajās varētu dzīvot knēvelīši. Dzīvojamajā ēkā – interaktīvi skatāmas fotogrāfijas par rakstnieku Ernesta Birznieka - Upīša dzīves gaitām, viņa devumu daiļradē, Birznieku dzimtu, kā arī “Bisnieku” sētas ēku atjaunošanu. Savukārt Muzeju nakts tēma “Šūpulis” vistiešāk atspoguļosies izstādē „Šūpo mani māmuliņa”, kur būs skatāmi Pastariņa bērnības laika pūriņš un šūpuļi no Tukuma muzeja krājuma. Pirtnieki Rasma Biezbārde un Guntars Peips stāstīs par pirtīžas rituālu un dalīsies padomos par pirtī iešanu. Azartiskākie aicināti piedalīties orientēšanas spēlē, meklējot Pastariņa muzeja senākos eksponātus un laimējot momentloterijā.

AIJĀ ŽŪŽŪ LĀČA BĒRNI
Džūkstes Pasaku muzejs šogad piedāvā izdzīvot bērnību gan maziem, gan lieliem. Ņemot līdzi savu rotaļlietu Vilciņu, no plkst. 19:30 līdz 22.30 muzejs aicina piedalies Vilciņa sacensībās, izspēlēt roku lellīšu teātra izrādes, savu rotaļlietu izgatavot radošajā nodarbībā „Zāģu skaidām pildīts”. Latvijas dabu varēs izzināt atjautīgā veidā izstādē „Ķemeru Nacionālā parka dabas bagātības”. Aicinām iepazīt arī izstādi „No Lūkošanās līdz Mārtošanai”, kas veltīta kāzām jeb vedībām. Apmeklētājiem būs iespēja iešūpot Pasaku šūpoles Pasaku dārzā, kā arī piedalīties izjādēs ar zirgiem.

PIRMSĀKUMS
Durbes pils apmeklētājiem vērs senākās ēkas - ērbērģa- durvis, kur būs meklējami Durbes pirmsākumi. Iemācīties skaisti rakstīt varēs radošajā nodarbībā „Burtu māksla dokumentos”, spēlēt bilžu loto un senās spēlēs izstādē „Gaišais ceļš”. Redzēt kā top un pašiem iegūt hennas zīmējumu aicinās Dace Laukmane. Par dejām parūpēsies seno deju grupu „Calendula” pils pagalmā. Turpat blakus pilij ielūkoties keramikas darbnīcā un piedalīties virpošanas meistarklasē aicinās Velga Melne.Arī šogad būs atvērts pils ķēķis ar McZelmiņas našķīšiem, kur varēs nobaudīt ēdienus un siltus dzērienus. Muzeju nakts noslēgsies ar lāpu ceļu un uguņošanu, ko sarūpējis SIA „Čiekurs”, SIA “Rotas” un SIA “Īpašuma dizains”!

Sadarbības partneri
Tukuma muzeja Muzeju nakts programmā bez muzejiem piedalās arī sadarbības partneri. Brīvības laukumā satiksiet Tukuma jaunsargus un SIA ”X-UNIT”, kas piedāvās militāro spēļu aktivitātēs, bet Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Tukuma nodaļa ļaus iesēsties automašīnā un apskatīt viņu darba ekipējumu.
Biedrība „Tukuma Tēlotājmākslas Studija” piedāvās darboties radošajā darbnīcā „Atvērtie logi”.
Tukuma evaņģēliski luteriskā baznīcā notiks lasījumi no Intas Dišleres grāmatas „Ar ticību, cerību, mīlestību cauri gadu simtiem”, muzikālu priekšnesumu sniegs trio Voiceof Instruments. Tāpat būs iespēja apskatīt Tukumu no augšas, uzkāpjot baznīcas tornī.
Mana aptieka Centra aptiekā sniegs iespēju izzināt pirts rituāla ārstniecisko un relaksējošo iedarbību un izveidot savu uztura piramīdu.
Biedrībā „Ligzda” varēs izgatavot miniatūru ligzdu un skatīt leļļu izstādi „Rožmarija”.
Anija Rabkeviča no Merci Kafe aicinās doties ekskursijā pa vēsturisko Tukuma centru un Muzeju nakts pasākumu vietām.
Picērija „Kvazi Pizza” Muzeju nakts apmeklētājiem piedāvās īpašo Muzeju nakts picu.
Tukuma novada Dzimtsarakstu nodaļa Muzeju naktī salaulās 9 pārus.

Muzeju nakti atbalsta: Tukuma novada Dome, Kurzemes Radio, laikraksts „Neatkarīgās Tukuma Ziņas”, Tukuma tūrisma informācijas centrs, SIA “Čiekurs”, MP Socks Latvia, SIA Īpašuma dizains.

Ieeja muzejos - bezmaksas. Atsevišķas aktivitātes ir par maksu. Tukuma muzeja Muzeju nakts programma pieejama www.tukumamuzejs.lv.
Stāstiet mums par saviem Muzeju nakts piedzīvojumiem sociālajos tīklos! #MīluTukumu #MuzejuNaktsTukumā Facebook: Tukuma muzejs, Tukuma Mākslas muzejs, Durbes pils, Mākslas galerija „Durvis”, Tukuma pilsētas vēstures muzejs „Pils tornis”, Tukuma Audēju darbnīca, Pastariņa muzejs, Džūkstes Pasaku muzejs.

Novēlam skaistu un atklājumiem bagātu Muzeja nakti!

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Ozola
Tukuma muzeja
Komunikāciju nodaļas vadītāja
Tālr.: (+371) 20 24 70 01
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Sekojiet mums
www.tukumamuzejs.lv. Twitter: Tukumamuzejs. Facebook: Tukuma muzejs, Tukuma Mākslas muzejs, Durbes pils, Mākslas galerija „Durvis”, Tukuma pilsētas vēstures muzejs „Pils tornis”, Tukuma Audēju darbnīca, Pastariņa muzejs, Džūkstes Pasaku muzejs.